Pár slov o mužství a ženství

9. 02. 2019 21:59:15
Najít ztracené lidství je velký úkol naší doby. To nespočívá pouze v oblasti ctnostného života, ale také v biologických základech lidského bytí. Dnes se zdá, že se člověk emancipuje od lidství.

Zahlédl jsem „vtipný“ obrázek, na kterém jde dívka ve vojenské uniformě s chlapcem, který jí povzbuzuje slovy: „Buď dobrý voják, Marie.“ Dívka odpovídá: „Neboj, budu. A nemusíš mě vyprovázet. Zmeškáš depilaci.“ Nesdílel jsem ho, protože určitě není důstojný vůči chlapci, který je dle fotky dobrý gentleman a nese té dívce tašku. Navíc podobných příspěvků běhají po Facebooku stovky. Donutil mě ale k zamyšlení.

V příspěvku ke Dni památky obětí holocaustu a předcházení zločinům proti lidskosti jsem napsal, že jedním z největších úkolů současnosti je nalézt ztracené lidství. Chtěl bych na to tedy navázat. Lidství se nevytrácí pouze nenávistí a hněvem vůči druhým, ale také snahou vzepřít se Božímu řádu nebo chcete li - vzepřít se lidské přirozenosti. Muž a žena, to jsou dvě poloviny toho, co nazýváme člověk - v tom smyslu, že bez jejich spojení přirozeně nemůže být člověk zplozen. Dnes nás děsí konstrukt „třetího pohlaví“ a genderová ideologie, ale řekl bych, že to není samostatná ideologie, která by vzešla sama ze sebe.

Ten vývoj vidím zhruba takto: osvícenská filosofie - Francouzská revoluce - marxismus - Frankfurtská škola - kulturní revoluce (od 60. let po současnost).

Součástí tohoto překopávání společnosti byla od počátku žena, její postavení a úkol. Vznikala různá ženská hnutí. Někdy s úctyhodnými požadavky (volební právo), jindy s děsivými (právo na zabití vlastního dítěte). Máme tu jedno často skloňované slovo: emancipace. A ptám se: Jsou radikální „ženská hnutí“ ženská, nebo protiženská? Pokud slovo emancipace znamená osvobození, vymanění se z nerovnosti, je to v tomto případě emancipace k ženství, nebo emancipace od ženství?

Teď přichází emancipace mužů od mužství. Moc už nás nešokuje ani žena v armádě, ani muž na depilaci. A můžeme uvádět mnoho jiných příkladů. Žena nechce být ženou a muž nechce být mužem. A když to nejde postupnou emancipací, tak přijde na řadu klinika. Kam nás to zavede? Neodvažuji se prorokovat a nechci být vulgární.

Dnes tedy nemusíme mluvit o jednostranné emancipaci. Emancipuje se totiž člověk od lidství.

Jako muži a ženy jsme jedné podstaty, máme jednu lidskou důstojnost. Kdyby ale nebylo třeba specificky mužských a specificky ženských vlastností a schopností, nemusela by od počátku existovat dvě pohlaví. Muž a žena se potřebují, doplňují, vyvažují, společně docházejí rovnováhy, harmonie.

Arcibiskup filadelfský Charles J. Chaput píše v jednom svém listu: „Jako muži jsme od přírody - což potvrzuje i Písmo svaté - zaměřeni ke konání tří důležitých věcí: starat se, chránit a vést. Nikoliv kvůli naší vlastní spáse, nikoliv z vlastní ješitnosti, abychom uspokojili své vlastní choutky, nýbrž abychom sloužili jiným.“

Skutečně - co jiného než egoismus by mohlo stát u kořene této potřeby radikální emancipace. Ve výkladu slova „emancipace“ se mluví také o „vyproštění ze závislosti“. Je naprosto zřejmé a vidíme to jasně, že právě k tomu dochází. Jak už to bývá, dobro se pro společnost někdy stává zlem a zlo dobrem. Vzájemná závislost muže a ženy je přeci dobrá, normální, potřebná a produktivní. Vyprostit se z této závislosti musí mít z podstaty věci negativní důsledky na fungování manželství, rodin a celé společnosti.

Kardinál Joseph Ratzinger (dnes emeritní papež Benedikt XVI.) v knize rozhovorů „Bůh a svět“ říká: „Je špatné, bereme-li si na muže i ženu stejný metr a říkáme-li, že drobná biologická rozdílnost vůbec o ničem nevypovídá. To je tendence, která dnes převládá. Osobně mě pořád ještě mrazí, když chceme z žen dělat vojáky jako z mužů, když ty, které přece byly ochránkyněmi míru a v nichž jsme viděli protiváhu mužské vůle k bitkám a válce, teď také běhají se samopaly a dokazují, že umějí být stejně bojovné. Anebo že nyní mají i „právo“ dělat popeláře nebo jít do dolu - všechno, co by je nemělo potkávat vlastně z respektu k jejich velikosti, jejich jinakosti, jejich důstojnosti, je jim dnes svěřováno ve jménu stejnosti. (...) tento typ rovnostářství ženu nepovyšuje, ale bere jí velikost. Tím, že ji pomužšťuje, sráží ji k obyčejnosti.“

S inspirací v konstrukci Trumpova sloganu „Make America great again“ tedy závěrem volám: Vraťme ženě její velikost (v ženství). Vraťme muži jeho velikost (v mužství). Vraťme člověku jeho velikost (v lidství).

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Lukáš Jadrný | sobota 9.2.2019 21:59 | karma článku: 26.73 | přečteno: 819x

Další články blogera

Lukáš Jadrný

Do nového roku s láskou

„Láska je ...“ Než budete pokračovat ve čtení, zkuste se na chvilku zamyslet a doplnit tuto větu pouhými dvěma slovy.

30.12.2018 v 18:33 | Karma článku: 13.64 | Přečteno: 318 | Diskuse

Lukáš Jadrný

Jsme s Izraelem

V česko-izraelských vztazích máme být na co hrdí. Rozvíjejme naše přátelství a spolupráci v zájmu budoucnosti, bezpečnosti a míru.

26.11.2018 v 17:56 | Karma článku: 26.87 | Přečteno: 427 | Diskuse

Lukáš Jadrný

O kulturu jde aneb Nejen o polských volbách

Zpráva o politické situaci v Polsku na pozadí „kulturní války“, ve které se Západ nachází již padesát let.

25.10.2018 v 20:14 | Karma článku: 24.21 | Přečteno: 442 | Diskuse

Další články z rubriky Společnost

Karel Trčálek

Velkopáteční uctívání kříže je ohavný modloslužebnický pohanský rituál

Kdysi jsem se tady přel s člověkem, katolíkem, který pořád tvrdil, že ateismus a materialismus je totéž. Sotva však najdeme ještě větší materialisty, než jsou křesťané, notabene, katolíci se svým velkopátečním uctíváním kříže

19.4.2019 v 18:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 0 | Diskuse

Zdeněk Majzlík

Léčebné konopí pro Martinu Kafkovou - poděkování.

Stávají se události, které si pak lidé dlouho připomínají jako přelomové. Události, které změní i to, co se zdálo být naprosto nezměnitelné.

19.4.2019 v 18:04 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 3 | Diskuse

Jan Ziegler

Za vyspělost českých zemí vděčíme Západu

Němečtí kolonisté, italští či francouzští stavitelé atd., ti všichni měli podíl na civilizačním vzestupu českých zemí. Ty se díky západní kultuře dostaly mezi evropskou špičku.

19.4.2019 v 17:03 | Karma článku: 14.50 | Přečteno: 255 | Diskuse

Marie Voříšková

Notre Dame ÚPLNĚ JINAK

Vidím obrovský plameny, sem přivázanej ke kůlu a musím se dívat, jak proti mně upalujou další lidi. Nejsem tak chytrej jako voni, ale vím jistě, že tohle je špatně, že tohle člověk člověku dělat nesmí, to je zlo od ďábla...

19.4.2019 v 16:44 | Karma článku: 5.51 | Přečteno: 154 | Diskuse

Jindřich Kubánek

Zkreslené vidění - Víra 3 - Bůh

Pokud Bůh existuje, jistě je mu špatně v první řadě z toho, co o něm vykládají různí zproztředkovatelé jeho pravdy. A co vše se jeho jménem páše, kdo se jím zaštiťuje... Kdo by se nenaštval? Divíte se válkám a jiným odpornostem?

19.4.2019 v 13:30 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 67 | Diskuse
Počet článků 63 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1472

Jsem křesťan, konzervativec a ODSák. V tomto pořadí. (parafráze výroku Mikea Pence)

 

Facebookový profil: 

https://www.facebook.com/lukas.jadrny.7

Najdete na iDNES.cz