Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Propagandou proti propagandě - ať žije ČT!

V neděli 24. ledna jsem se usadil k televizi, abych shlédl pořad „168 hodin“. Po úvodní reportáži mnou projela husí kůže. Jestli jsem měl zpočátku chuť se smát, tak v závěru jsem zůstal sedět s otevřenou pusou, v naprostém šoku.

Díval jsem se na Českou televizi v roce 2016, nebo na zpravodajství komunistické Československé televize z 50. let? Rozdíl byl jen v tom, že zatímco tenkrát média bojovala proti „americkým imperialistům“, „západní propagandě“, „americkým agentům“ a opěvovala naši oporu ztělesněnou Sovětským svazem, dnes se bojuje proti „ruské propagandě a jejím domácím šiřitelům“, „ruským agentům“ a naší oporou jsou agenti američtí, kteří s těmi ruskými zatočí.

A právě tím reportáž Martina Mikuleho (doplněná o pečlivě vybranou dramatickou, téměř až apokalyptickou hudbu, a neustále se opakující motiv ruské vlajky přes pražská panoramata) začala. „Americké tajné služby mají na pokyn Kongresu prošetřit, jestli Rusové nefinancují ve střední Evropě politické strany, samozřejmě ty české nevyjímaje, a zda tu neovlivňují veřejné mínění. Britský deník Telegraph dokonce Česko označuje za vstupní bránu ruských agentů do Schengenského prostoru.“

Prvním výrazným tématem reportáže je financování francouzské nacionalistické strany Národní fronta, jejíž předsedkyně Marine Le Penová přiznala půjčku devíti milionů eur u tzv. První česko-ruské banky poté, co ji odmítli v jiných bankách. Tak se ptám, co má společného nějaká ruská banka s Kremlem a Putinem? A třeba ČSOB je prodlouženou rukou Pražského hradu, nebo jak?

Profesor historie a mezinárodních vztahů z Boston University Igor Lukeš dodává, že poté, co si Le Penová peníze půjčila, „vyslala svoje pobočníky jako pozorovatele na Krym a ti přirozeně se vrátili z Krymu, kde sledovali tamní referendum, a hned hlásili, že bylo naprosto legální.“ Pan Lukeš byl zajisté jedním z těch „objektivních“ pozorovatelů.

Reportáž pokračuje varovnými slovy: „Američané se obávají, že se ruské tajné služby pokoušejí destabilizovat NATO a Evropskou unii. Jako trojské koně k tomu chtějí využít právě radikální politické strany - ve Francii, v Maďarsku nebo Itálii. A pomyslnou vstupní branou do Evropy by mohlo být právě Česko. Riziko připouští i naše Bezpečnostní informační služba.“ Následuje citace z výroční zprávy BIS z roku 2014: „Rusko dlouhodobě buduje v Česku vlivové a propagandistické struktury, jejichž cílem je prosazovat a chránit ruské ekonomické a politické zájmy na úkor zájmů Česka a potažmo NATO a EU.“ No jasně, takový Jiří Vyvadil, bývalí Přátelé Ruska v ČR nebo server Sputnik jsou nesmírně vlivné internetové skupiny, které hýbou celou politickou scénou v České republice a mají své agenty na všech ministerstvech a ve všech politických stranách, a výplatu jim posílá Putin osobně.

Bývalý velvyslanec v USA a Rusku Petr Kolář přidává svůj pohled: „Je to hlavně o dezinformaci, o propagandě, abychom pochybovali o tom, jestli ten systém, ve kterém žijeme, je ten opravdu nejlepší, jestli náhodou ta putinovská alternativa pevné ruky není opravdu lepší a efektivnější.“ Tak já pochybuji. Já vážně pochybuji o tom, že žijeme ve svobodné a demokratické zemi, pokud je vlastní svobodný názor na zahraniční politiku, situaci na Ukrajině, nebo úroveň demokracie v Rusku odsuzován jako ruská propaganda a o tom správném názoru nás přesvědčuje veřejnoprávní televize.

Známý komentátor deníku Právo Alexandr Mitrofanov si bere na mušku výroky současného prezidenta Miloše Zemana: „Když se podíváme na to, co se děje např. v České republice a začneme hlavou státu, tak jakousi náhodou zjistíme, že naše hlava státu ve věcech zahraničně-politických zpravidla opakuje, skoro doslova, to, co zaznívá z Kremlu.“ Tak hlavně, že je v pořádku, když veškerá sražpatová zahraniční politika Sobotkovy vlády je řízena z Bruselu nebo státním tajemníkem pro evropské záležitosti Prouzou. Mitrofanov dodává: „Jakmile Miloš Zeman něco řekne, což je totéž, co říká Putin v zahraničně-politických věcech, no tak je to okamžitě v ruských médiích, to lze vidět.“ Hodně českých občanů si asi večer zapne ruské zpravodajství, aby se nakazilo jejich propagandou, že pane Mitrofanove? Neznám ani jednoho. Nicméně, když vidím úroveň zpravodajství v ČR, tak občas i lituji, že ty ruské kanály nechytám...

Reportáž uzavírá již zmiňovaný Igor Lukeš slovy: „Jestli Rusko manipuluje s tím nebo jiným politikem v Praze, je z hlediska Spojených států marginální záležitost, ale z hlediska České republiky, podle mého názoru, jde úplně o všechno. Jde o to, jestli Česká republika bude politicky, ekonomicky, kulturně součástí svobodného a prosperujícího Západu, nebo jestli naopak bude provázaná s putinovským Ruskem.“

Jsem člověk pravicový, s liberálně-konzervativním přesvědčením, s přesvědčením, že z historického hlediska Česko patří k západní civilizaci. To ale neznamená, že se budu po vzoru českých mainstreamových médií snažit o jakousi novou formu studené války, nebo že budu bojovat propagandou proti propagandě, tak, jak to zcela nezodpovědně, a až směšně průhledně dělá nejen Česká televize.

Na závěr cituji jeden (pro někoho již známý) „vtípek“ k zamyšlení: „Jednou se takhle na ukrajinském náměstí Nezávislosti shromáždili... velvyslanci USA, Francie, Španělska, Německa, Dánska, představitelka vlády USA Victoria Nuland, senátoři USA Chris Murphy a John McCain, ministr zahraničí Německa Guido Westerwelle, ministr zahraničí Nizozemska Frans Timmermans, vrchní komisařka pro zahraniční vztahy a bezpečnost EU Catherine Ashton, bývalý prezident Gruzie Mikheil Saakashvili, europoslanec Jacek Protasiewicz, litevský ministr zahraničí Linas Linkevičius, mluvčí litevského parlamentu Loreta Grauzhinene, bývalý premiér Polska Jaroslaw Kaczynski, český senátor Jaromír Štětina... a obvinili Rusko z vměšování se do vnitřních záležitostí Ukrajiny.“

Autor: Lukáš Jadrný | sobota 6.2.2016 18:33 | karma článku: 42,45 | přečteno: 3245x
  • Další články autora
  • Počet článků 0
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 0x
 

 

Seznam rubrik